A New York Times fotósai kapták mindkét amerikai fotós Pulitzert
A New York Times amerikai napilap két fotósa nyerte a sajtófotó kategóriában osztott idei amerikai Pulitzer-díjakat.
A New York Times amerikai napilap két fotósa nyerte a sajtófotó kategóriában osztott idei amerikai Pulitzer-díjakat.
Forrás: Marco Casino
Török tüntetések testközelből, őrült dél-afrikai vonatszörfösök és a toronyházak évszázadokon átívelő története - kihirdették a World Press Multimedia 2014 győzteseit.
A World Press Photo 2011 óta negyedik alkalommal megrendezett multimédiás testvérpályázatára hosszú és rövid anyagokat, valamint interaktív dokumentarista alkotásokat vártak. A beérkezett 373 pályamű közül kilencet díjazott a fotósokból és multimédiás szakértőkből álló zsűri.
Egy nem manipulált, győztes kép: Természet (sorozat), 3. díj: Egy öt éves csimpánz a Kokolopori Csimpánz Rezervátumban a Kongói Demokratikus Köztársaságban 2011. január 25-én. További díjnyertes fotókért kattintson a képre!
Forrás: National Geographic/Christian Ziegler
A zsűrizés utolsó körbe került, tehát a győzelemre esélyes fotók nyolc százalékát ki kellett zárni a World Press Photo nemzetközi sajtófotó versenyből, mert manipulálták őket a British Journal of Photography értesülései szerint.
Kihirdették a 32. Magyar Sajtófotó Pályázat eredményét. A legkiemelkedőbb teljesítménynek Bielik István szíriai polgárháborúban készült sorozatát ítélte a zsűri, a legjobb emberközpontú fotográfiáért járó nagydíjat Hajdú D. András, az Origo fotóriportere kapta, és a legjobb harminc éven aluli fotós is origós lett, Mudra László személyében.
Forrás: WPY/Luis Javier Sandoval - további képekért kattintson a fotóra!
Idén 49. alkalommal osztották ki a londoni Természettudományi Múzeum és a BBC Worldwide által meghirdetett természetfotós pályázat díjait. A díjazottak között három magyar fotós is szerepel.
Forrás: AFP/Javier Manzano - Kattintson a képre a részletekért!
A Magyar Katolikus Újságírók Szövetsége Fehéren::Feketén – Felelősen a cigány–magyar együttélésről címmel hirdetett fotópályázatot, másfél millió forint összdíjazással. A zsűri, melynek elnöke Sára Sándor filmrendező, volt, és további tagjai Kopek Gábor fotográfus, a MOME rektora, Benkő Imre fotográfus, Nándorfi Máté képszerkesztő, MTVA/MTI valamint Száraz Miklós György író, az [origo] fotóriporterének, Hajdú D. Andrásnak ítélte oda a pályázat második díját.
Hajdú D. András "A fal, amit kerítésnek hívunk" képsorozatát díjazták, melyből két részletben jelent meg multimédiás anyag az [origo]-n, egy interaktív képriport és egy hosszabb mini-dokumentumfilm, mely a Hégető Honorka-díj nagydíját is elnyerte.
A pályázat első díját Schild Tamás Szép cigánynak lenni című sorozata nyerte, a harmadik helyezett Molnár Zoltán Romák Erdélyben címmel indult pályázata lett.
A zsűri által, a pályázatokból válogatott szabadtéri kiállítás nyílik a Millenáris Parkban Budapesten április 12-én, pénteken, ahol egy másik [origo]-s fotóriporter, Pályi Zsófia feltámadó roma népviseletet dokumentáló képei is ki lesznek állítva, melyek az [origo]-n szintén hangos képriport formájában jelentek meg először. A kiállítás május 3-ig látható.
A kiállításon látható továbbá Czakó Adorján Sziasztok!, Stiller Ákos Mint a ma született, Somoskői Tamás Együtt!, Vancsó Zoltán Az orroddal egy vonalban, Balogh Zoltán A Lunik 9-es lakótelep gyermekei és az Ivett és Dezső naplója, Schild Tamás Istenhátamegettiek és Vörös terem, Balázs Attila Napszámosok, Juhász Orsolya Sorsok, Jederán György Triptichon III. című alkotások.
Fotó: Hirling Bálint
A Photo District News fotóhallgatóknak kiírt pályázatán a dokumentarista fotógráfia nagydíját Hirling Bálint, a BKF fotó szakos hallgatója, az [origo] egyik külsős fotóriportere nyerte el.
A díjazott sorozat az amatőr testépítők világát mutatja be.
Részletek a PDN oktatási kiadványának 2013 tavaszi számában >>
Hajdú D. András és Pályi Zsófia a 2011-es Magyar Sajtófotó-pályázat díjátadóján | Fotó: Tuba Zoltán [origo]
Az [origo] két fotóriportere, Hajdú D. András és Pályi Zsófia 2013-ra is elnyerte a MANK Képző- és Iparművészeti Lektorátus Pécsi József fotóművészeti ösztöndíját. Az ösztöndíjat Hajdú D. Andrásnak harmadik, Pályi Zsófiának második alkalommal hosszabbították meg.
A kiírás szerint az ösztöndíj célja, hogy segítse az önálló művészi tevékenységet folytató, tehetséges fotográfusok pályakezdését, alkotómunkáját, művészi fejlődését, és kedvező feltételeket teremtsen a formanyelvében és tartalmában korszerű, színvonalas művek létrehozásához.
Az ösztöndíjat elnyert fotóművészek névsora
I. ösztöndíjas időszak:
Bíró Eszter
Bartha Máté
Szombat Éva
II. ösztöndíjas időszak:
Ember Sára
Kasza Gábor
Pályi Zsófia
Péter Ildikó
Stiller Ákos
III. ösztöndíjas időszak:
Hajdú D. András
Forrás: http://lektoratus.hu/osztondijak/Pecsi.Nevsor.13.html
Fotó: Paul Hansen/Dagens Nyheter (Svédország)
Svéd fotóriporter gázai gyászolókat ábrázoló képe lett az év sajtófotója World Press Photo nemzetkozi sajtófotó-pályázaton. Összesen kilenc kategóriában osztottak díjakat, 32 ország 54 fotóriportere részesült elismerésben. A díjnyertes felvételeket tizenkét nap alatt választotta ki a zsűri 5666 fotóriporter több mint százezer felvétele közül.
Az [origo] fotóriporterei, Hajdú D. András és Szabó Balázs nagybányai romatelepekről szóló multimédiás riportja nyerte el a Hégető Honorka-díj fődíját. 2013-ban tizedik alkalommal osztották ki az előző év legjobb, hátrányos helyzetű társadalmi csoportok problémáit bemutató televíziós és online alkotásait elismerő díjat.
Gárdi Balázs döntős képe Felix Baumgartnerről
Kihirdették a Sony World Photography Awards 2013-as fotópályázatának professzionális, nyitott és ifjúsági kategóriájában nevezettek döntőseit, és négy magyar fotós alkotásai is esélyesek az abszolút és a kategória díjakra.
A hivatásos fotósok között az Emberek kategóriában Gárdi Balázs került be a döntősök közé Felix Baumgartner ugrásáról készült képeivel.
A nem hivatásosak versenyén az Építészet kategóriában Forgács István, Pillanatfelvétel kategóriában pedig Nagy Tamás döntős.
Az ifjúsági, 20 év alatti fiatal fotósok döntősei között is van magyar, Ilian Filin képe a Kultúra kategóriában került szűkített listára.
A Sony World Photography Awards idei versenyére 170 országból közel 122 000 alkotás érkezett. A beérkezett pályázatok között olyan témájú képek is szerepeltek, mint a szíriai konfliktus, Barack Obama elnöki kampányútja, vagy egy tanulmány a kabuli moziközönségről.
A nyitott (nem hivatásos) és az ifjúsági kategória nyerteseit március 19-én hirdetik ki, a professzionális kategória győzteseit április 25-én.
Nemrég megszülettek a mnultimédia verseny győzetesei a World Press Photón, lehet mazsolázni:
http://www.worldpressphoto.org/multimedia-gallery/2013-multimedia-contest
Ne felejtsetek el időben regisztrálni, mert csak úgy lehet képeket feltölteni!
The Afronauts © Cristina De Middel
Két feltörekvő fotós, Cristina De Middel és Mishka Henner fog megküzdeni a 30 000 fontos díjért már ismert fotográfusokkal, az Adam Broomberg & Oliver Chanarin szerzőpárossal és Chris Killippel.
A Líbiában elhunyt fotóriporter nevét viselő, a World Press Photo és a Human Rights Watch által gondozott ösztöndíjra november 15-ig lehet pályázni. Az ösztöndíjra már folyamatban lévő, az emberi jogok témakörét érintő témákkal pályázhatnak azok, akik 2008 és 2012 között részt vettek a World Press Photo pályázaton (a 2012-es pályázat nyertesei egyébként október végéig megtekinthetők a budapest Néprajzi Múzeumban).
Részletek itt: http://www.worldpressphoto.org/2012-tim-hetherington-grant
Az amerikai MacArthur Alapítvány minden évben kiválaszt 20-40 embert, akik kreatív munkát végeznek, és egyszeri, feltételek nélküli, félmillió dolláros ösztöndíjjal jutalmazza őket. Az idei 23 díjazott között két fotós is van. A díj 31 éves fennállása alatt az ideiekkel együtt mindössze 13 fotós részesült a kitüntetésben.
A VII munkáit eléggé szeretjük itt az [origo] fotónál. Az ügynökség egyik alapítója, Gary Knight (a képen jobbra, balra John Stanmeyer) lesz a 2012-es év sajtófotó-terméséből a legjobbakat kiválasztó zsűri elnöke. Nyilván nem ezért jelentették most be, de az 2011-es év legjobb sajtófotóinak kiállítása pedig épp Budapesten, a Néprajzi Múzeumban állomásozik, október végéig.
A pályáját fotóriporterként kezdő magyar Dezső Tamás ugyan nem nyerte meg a Leica Oskar Barnack díját, de ott volt a döntősők között. És egy ilyen díjon a döntősök között lenni győzelem.